Објавено на:

Мистеријата за погребот на Тито

t

Тој ден земјата беше обвиткана во црноДоживотниот претседател на СФРЈ, Јосип Броз Тито, беше погребан на голем српски празник, но и на денот на Третото српско востание предводено од Драгољуб Дража Михаиловиќ на Равна Гора – на 8 мај.

Неговиот погреб не можеше да помине без тајни и мистерии.

Најголемата тајна беше што всушност имаше во ковчегот што беше изложен во сегашната зграда на српскиот парламент и беше покриен со знамето на Југославија со петокрака sвезда?!

Целата мистерија околу погребот, кој собра најголем број светски државници некогаш на едно место, ја отвори д-р Обрен Ѓорѓевиќ, поранешниот шеф на СДБ на Србија.Имено, тој тогаш изјави дека телото на Јосип Броз Тито никогаш не било во ковчегот и дека таму има песок.

„Кога Јосип Броз Тито почина, некои членови на Претседателството на СФРЈ, пред се Стеван Дороњски и Стане Доланк, сакаа да го балсамираат и да го стават во мавзолеум, како што е Ленин на Црвениот плоштад. Телото на Тито, сепак, беше преполно со разни дрога, така што “Од медицински и хигиенски причини, пред сè, Доланк, Микулиќ и Дороњски решија да го закопаат без неговото тело. Во ковчегот имаше песок што беше изложен во Федералното собрание.”, изјави Ѓорѓевиќ претходно за српските медиуми , кој така ги откри сите мистерии.

Се разбира, дури и денес, многумина се прашуваат дали Јосип Броз Тито навистина бил погребан во Куќата на цвеќето, зошто на мермерната плоча нема петкраки sвезди и многу други прашања што се плод на разни теории на заговор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Груевски ги подбра властите: Неспособни сте, корумпирани…

Пишува Никола Груевски на Фејсбук: Разорениот земјотресот…

ТРАГЕДИЈА ВО КАНАДА: Автобус удри во градинка,…

Градски автобус денеска удри во градинка во…

Зеленски: Велика Британија им помага на „украинските…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска во Лондон…

СЗО испраќа стручни тимови и авиони со…

Светската здравствена организација испраќа стручни тимови и…

Имал потекло од Тетово: Блажевиќ двапати за…

Легендарниот хрватски тренер, Мирослав Блажевиќ, кој почина…