Митева: Немаме кредибилна влада која може да се справи со предизвиците во 2022та година, затоа се потребни предвремени парламентарни избори

t

ТЕЦ Неготино во моментот станува и во разговор меѓу нив за продажба и како што е владеењето на СДСМ во минатото, секогаш е со авантуристички политики кои што секогаш завршуваат со продавање на државните капитали, тоа го гледаме сега и со ТЕЦ Неготино, вели Марија Митева, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ на денешната трибина насловена „Високи цени, ниски плати – Што може да се очекува од 2022“.

Митева нагласи дека 2022та година е година на предизвици за Македонија во однос на справување со енергетската, економската, како и здравствената криза, заклучувајќи дека како ВМРО-ДПМНЕ мора да дадат се од себе за справување со ова, бидејќи како што рече таа Македонија нема кредибилна влада која што може да се справи со сето она кое што допрва не чека.


Можеме да заклучиме дека иднината секогаш е неизвесна, но сосема можеме да предвидиме дека 2022та година ќе биде година со сериозни предизвици за Македонија, по однос на енергетската, економската, а и здравствената криза. Но, она кое што навистина е од голема важност и искрено ме плаши е тоа што немаме кредибилна влада која што ќе може да се справи со сето тоа што не чека. Имаме сосема делегитимирана влада, влада без доверба од страна на граѓаните, со навистина кревко парламентарно мнозинство и тоа се предизвици кои што навистина треба да се справи како можеме и да дадеме како опозиција во однос на тоа, истакна таа.

Митева е децидна дека единствен начин за решавање на предизвиците со кои се соочуваат и граѓаните и државата се предвремените парламентарни избори.

Оваа влада на СДСМ/ДУИ е влада која што во моментот по секоја цена сака да ја задржи власта без притоа да размисли како ќе се справи со сите предизвици кои што не чекаат во 2022та година. Начинот на кој што е составена владата е јасен, начинот на кој што се додели мандатот на Ковачевски е повеќе од очигледен, така што ценам дека предвремени парламентарни избори се единственото решение кое што треба да го имаме за доброто на сите граѓани во Република Македонија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Маричиќ: Должност ни е да дадеме шанса…

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, во вечерашното…

Османи: Особено ги ценам француските напори за…

Остварена средба со висока делегација од француското…

Македонија се соочува со негативни демографски трендови

Актуелните демографски трендови во РС Македонија не…

Османи: Претставена е успешната приказна на Македонија…

Руската агресија, исфрлањето на Русија од Организацијата…

Политиката и економската ситуација ги бркаат младите…

Политичката криза и лошата економска состојба се…