Митовски: Што ги спречува да побараат автономија во Западна Македонија – кон тоа водат резултатите од пописот

t

Уредникот на Инфомакс, Александар Митовски во гостувањето во емисијата „Јади Бурек“ истакна дека сита албански партии во Македонија во моментов бараат нови Уставни измени како резултат на пописот.

Според Митовски овие уставни измени и резултатите од пописот водат кон тоа Албанците во блиска иднина да побараат поголема автономија во Западна Македонија.

-Сите албански политички партии побараа уставни измени после пописот. Веднаш ургентно. Сега нема да важат оние правила само каде што има повеќе од 20 проценти Албанци, сега ова треба да важи секаде. И сега ќе има двојазичност насекаде. И сега стигаме до таква ситуација. Што ги спречува утре да кажат ние сме пола, бараме референдум и автономија на Западна Македонија. Не знам кој ќе ја земе другата половина, но натака води целата работа. И сега ние велиме чекај нека заврши војната во Украина. Што требаше да направи Вучиќ или Орбан да ги откажат изборите затоа што меѓународниот фактор не е фокусиран?

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

51-годишен кичевчанец тепал и ѝ се заканувал…

На 29.11.2022 во 15.00 часот во Кичево,…

Исмаил: Штајнмајер има функција за шетање по…

Портпаролот на Левица, Реџеп Исламил, на Фејсбук…

Левица Битола: Левица не се извинува никому,…

Една недела Бојкоски не дава отчет зошто…

Кога се има визија и напорно се…

Кога се има визија и напорно се…

Блинкен: Русија варварски војува против цивилите во…

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска во…