Објавено на:

Митовски: Споменикот на УЧК е направен со пари од сите нас, Липково живее од дотации

t

Во гостување во емисијата “Што не е јасно”, уредникот на Инфоакс, Александар Митовски објасни дека Општина Липково потроши огромна сума на пари кои наместо да се искористат за развивање на општината, се користеле за градење споменици.

Жителите на Липково одамна знаеја дека таму ќе се гради споменик на УЧК и проблемот е тоа што Липково функционира на дотации од Буџетот на Владата.

Сите ние плаќаме за да се помогне на Општина Липково која нема средства, за после Општината тоа да го искористи за градење на споменик на УЧК.

Значи 200.000 евра земени од нас. од жителте на Ѓорче, на Аеродром и слично за да се направи тој споменик. Тоа е едната работа, другата е колку данок се плаќа во Липково, колку куќи има, а колку с елегализирани…

И за се ова да се покрие се фатија за Ќосето, кој беше поставен со сите дозволи и нишани и не може да се прикаже како омраза кон друга етничка заедница. – објасни Митовски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нови провокации во Косово: Група Албанци веела…

Група Албанци денеска предизвикаа опасна провокација возејќи…

Митовски: Споменикот на УЧК е направен со…

Во гостување во емисијата "Што не е…

Никна уште еден УЧК споменик! Се слави…

И додека сè уште јавноста ја бранува…

Пендаровски: Споменикот на УЧК во Слупчане е…

Во политичка смисла, дур сме живи ние…

Во Куманово ќе се гради споменик посветен…

Иницијативата доаѓа од Синдикатот на полицијата на…