Мицкоски: Бугарија да даде можност на Македонците таму да си ги остварат своите права

t

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вечерва во емисијата Само Интервју која се емитува на Канал 5 телевизија зборувајќи за преговорите со Бугарија истакна дека нашиот источен сосед сега со новата влада има начин да манифестира на отворена сцена зрелост и да се покажат како фактор, а тоа е да ја тртгнат фуснотата од јазикот или една од оние дузина пресуди на Европскиот Суд за човекови права да имплементираат

-Тие сега имаат начин да манифестираат на отворена сцена зрелост и да се покажат како фактор, еве нека ја тргнат фуснотата од јазикот или една од оние дузина пресуди на Европскиот Суд за човекови права да имплементираат, нека им дадат можност на нашинците таму општествено културно да се организираат, ако навистина имаат добра намера како што велат тие, рече Мицкоски.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Османи: Македонскиот јазик станува еден од 25-те…

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи вели…

Исчезнатото дете во Буково го нашле среде…

Веста дека во средата во 11.40 часот…

Oсмани: Забрзано се работи на нов француски…

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи вели…

Бугарското МНР го разобличи Османи: Протоколот бил…

Бугарското министерство за надворешни работи уште еднаш…

(Видео) Бугарски пратеник: Ја влечеме Македонија во…

Со денешната одлука на Народното собрание, кое…