Објавено на:

Мицотакис: Европската економија нема да може целосно да го замени рускиот гас, внимавајте санкциите да не ни се удрат од глава

t

Европската економија нема да може целосно да го замени рускиот гас, изјави грчкиот премиер Мицотакис.

Европа мора да внимава на санкциите против Русија за да не им нанесат повеќе штета на земјите од ЕУ отколку на Русија, бидејќи европската економија не може целосно да се откаже од рускиот природен гас, вели грчкиот премиер.


Според него, прва и основна грижа на владата од самиот почеток на неговиот мандат е да обезбеди енергетска независност и автономија на земјата, со акцент на „зелената“ енергија со користење обновливи извори, што, според него, Грција ги има во изобилство.

Патем на рускиот гас отпаѓа на повеќе од половина од вкупната потрошувачка во Грција.

Не толку одамна, Атина исто така одби да испорача оружје на Киев, објаснувајќи го тоа со „негативно влијание врз одбранбената способност на земјата“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонија, Грција и Албанија конечно ќе се…

С. Македонија, Грција и Албанија конечно ја…

Нема повеќе руски гас за Грција

Јужниот сосед веќе нема да добива руски…

Важна вест за сите кои ќе летуваат…

Во грчките води, во Егејското и Јонското…

Ердоган: Грчките безбедносни сили прогонуваат, ограбуваат, тепаат,…

Грчките безбедносни сили прогонуваат, ограбуваат, тепаат, па…

(Видео) Голема парада на гордоста во Атина,…

Со пораки против хомофобијата, трансфобијата, расизмот, дискриминацијата…