Објавено на:

Мицотакис: Европската економија нема да може целосно да го замени рускиот гас, внимавајте санкциите да не ни се удрат од глава

t

Европската економија нема да може целосно да го замени рускиот гас, изјави грчкиот премиер Мицотакис.

Европа мора да внимава на санкциите против Русија за да не им нанесат повеќе штета на земјите од ЕУ отколку на Русија, бидејќи европската економија не може целосно да се откаже од рускиот природен гас, вели грчкиот премиер.

Според него, прва и основна грижа на владата од самиот почеток на неговиот мандат е да обезбеди енергетска независност и автономија на земјата, со акцент на „зелената“ енергија со користење обновливи извори, што, според него, Грција ги има во изобилство.

Патем на рускиот гас отпаѓа на повеќе од половина од вкупната потрошувачка во Грција.

Не толку одамна, Атина исто така одби да испорача оружје на Киев, објаснувајќи го тоа со „негативно влијание врз одбранбената способност на земјата“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Силен земјотрес на југот од Грција

Силен земјотрес со јачина од 5.2 степени…

Македонските туристи добиваат “изненадувања” во Грција: Најчесто…

Голем број на автомобили со македонски регистарски…

Добра вест за туристите: Грција нема да…

Сметаме дека во моментов бранот е во…

По 18 дена Мартин никаде го нема:…

Мартин Јовановски исчезна пред 18 дена од…

Нова трагедија во Грција: Загина 21 годишно…

Дваесетиедногодишен англиски турист, кој за време на…