Објавено на:

Мицотакис најави избори во Грција во мај

t

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис денес, три недели по железничката трагедија која предизвика протести против неговата влада, објави дека општи избори ќе бидат одржани во мај, не наведувајќи го точниот датум.

„Можам со сигурност да кажам дека изборите ќе бидат одржани во мај“, кажа Мицотакис, лидер на конзервативната Нова демократија, во разговор за приватната телевизија „Алфа“.

Во директниот судир на возовите на 28 февруари настрадаа 57 луѓе, што поттикна бран немири против владата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мицотакис најави избори во Грција во мај

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис денес, три недели по железничката…

Историска судска победа на македонскиот јазик во…

Центарот за македонски јазик во Грција со…

Заев за признавањето на Центарот за македонски…

Поранешниот премиер Зоран Заев на Фејсбук го…

ДОБРА ВЕСТ: Грција официјално го регистрираше центарот…

Центарот за македонски јазик е официјално регистриран во…