Објавено на:

Мишел: Глобалната безбедност е под закана!

t

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел е во Јапонија каде што е во посета на градот Хирошима.Во 1945 година тој град го претрпе првото атомско бомбардирање, а Мишел ја искористи посетата на споменикот за да дискутира за моменталната состојба на глобалната безбедност.

– Додека зборуваме, глобалната безбедност е под закана, рече тој.

– Русија, нуклеарно вооружена држава … ја напаѓа суверената нација Украина, додека прави срамни и неприфатливи алузии за употреба на нуклеарно оружје, додаде Мишел.

Тој рече дека споменикот е „остар потсетник за итноста” да се зајакнат меѓународните правила.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мишел: Европската политичка заедница не е алтернатива…

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, по…

Шарл Мишел: На ЕУ и треба Западен…

Претседателот на Европскиот совет – Шарл Мишел…

Мишел: Глобалната безбедност е под закана!

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел е…

Арсовска: Во Град Скопје се формираше совет…

Денеска во Град Скопје се формираше Советот…