Објавено на:

Мишел: ЕУ треба да им понуди азил и пари на руските дезертери

t

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел денеска изјави дека земјите-членки на Европска Унија треба да разгледаат начини да им понудат азил на руските војници кои ќе го напуштат бојното поле.

Тој ги повика руските војници да не ги почитуваат наредбите.


– Ако не сакате да учествувате во убивањето на вашите браќа и сестри Украинците, ако не сакате да бидете криминалци, фрлете го оружјето, престанете да се борите, напуштете го бојното поле, истакна Мишел.

Западните извештаи сугерираат дека руските војници веќе се деморализирани и трпат големи загуби.

На почетокот на инвазијата, Украина им понуди пари на руските војници, кои ќе дезертираат

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие…

Светиот апостол и евангелист Јован Споменот на…

Лукаревска: Не е патриотски да се бараат…

Треба да има лидерска средба, но на…

Унгарија предлага ембарго на поморските пратки руска…

Унгарскиот министер за надворешни работи рече дека…

Борел: Храната ќе станува се поскапа

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, уште…