Објавено на:

“Млад бизнисмен”: Ученик од Бугарија пренесувал авганистански бегалци за 3.000 евра од човек

t

Обвинителството Стар Загора, Бугарија, приведе 18-годишен студент како обвинет дека им помогнал на 57 мажи – граѓани на Авганистан на 28 февруари за нелегално да ја преминат земјата.

Студентот С.С пренесувал мигранти до границата на Бугарија со Србија.

Авганистанските граѓани за да стасаат до границата со Србија плаќале 3.000 или 3.500 долари по човек.

На 28.02.2023 година со наредба на обвинителот С.С. бил приведен во времетраење од 72 часа. Надзорниот обвинител ќе поднесе барање до Окружниот суд – Стара Загора за да утврди мерка на притвор против него, пренесуваат бугарските медиуми.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

“Мост” го улови бугарскиот амбасадор во Албанија:…

Продолжува бугарската пропаганда за асимилација на Македонците…

Франција ги зајакна полициските сили долж границата…

Франција денеска распореди хеликоптер на царинската полиција…

Земјоделците во Бугарија ќе блокираат патишта и…

Во Бугарија денеска почна националниот протест на…

Бугарија во паника: Пронајден дрон, не се…

Модуларна формација за отстранување муниција од поморската…

Бугарски генерал го подбра бугарското разузнавање: Зарем…

Бугарскиот генерал Атанас Атанасов, кој воедно е…