Објавено на:

ММФ очекува дополнителен пад на глобалниот економски раст

t

ММФ очекува дополнителен пад на прогнозата за глобалниот економски раст во 2023 година поради пандемијата и ситуацијата во Украина, изјави во четвртокот Кристалина Георгиева, извршната директорка на фондот.

„За среќа, за повеќето земји, растот ќе остане позитивен“, рече таа.

Георгијева напомена дека, истовремено, специјалната операција ќе ги намали прогнозите за оваа година за 143 земји, кои сочинуваат 86 отсто од светскиот БДП.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Катастрофална прогноза од директорката на ММФ: Глобалната…

Среднорочните изгледи за глобалната економија најверојатно ќе…

ММФ со препораки до земјите од Западен…

Шефицата на Регионалната канцеларија на ММФ за…

Ќе го враќаат внуците: Македонија ќе бара…

Владата на Македонија денеска го усвои текстот…

ММФ предупредува: Инфлацијата може да стане како…

Извршната директорка на ММФ, Кристалина Георгиева и…

ММФ одобри итен заем од 1,3 милијарди…

Одборот на извршни директори на Меѓународниот монетарен…