Објавено на:

Многу пријателски: Поради можни инцидентите, Македонија со Бугарија нема да игра во Софија

t

Како што денеска јавуваат медиумите кај нашиот источен сосед, се разгледува можноста мечот од Лигата на Нации меѓу Бугарија и Македонија, закажан за во јуни, да се игра во Разград место во Софија.

Имено организаторот стравува од можни провокации и инциденти, па затоа место во главниот град би се играло во Разград каде што капацитетот е само 7.000 гледачи.


Познато е дека Бугарите обично играат на “Васил Левски“ во Софија кој собира 40.000 гледачи и јасно е дека таа бројка е голема за успешно справување со можни провокации.

Сепак ова е само идеја, одлуката допрва ќе биде донесена.

Инаку фотографијата е од трибините во Софија од еден од многуте инциденти во кои бугарските навивачи нацистички салутираат на стадионите, за што Бугарската фудбалска федерација повеќе пати беше казнета од УЕФА.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Барајте алтернатива- Блокиран влезот на Скопје:…

Синдикалниот притисок за исполнување на нивните барања…

Метео: Сончево и многу топло време денеска…

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и…

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

(Видео) Најмалку осум лица ранети истрелување во…

Најмалку осум лица се ранети во истрелување…

Захариева: Западот го дели светот на оние…

Западните земји се уште имаат колонијален однос…