МНР повторно на страна на нацистите: Најостро го осудуваме вандалскиот чин извршен на клубот „Цар Борис Трети“ во Охрид

t

Најстрого го осудуваме вандалскиот чин кој се случи денес, 12 октомври во Охрид, со кој е искршена таблата на неодамна отворениот клуб, велат од Министерството за надворешни работи на Република Македонија.

-Потсетуваме дека според Уставот, и според долгогодишната пракса во земјава, сите граѓани на Република Македонија имаат еднаква слобода на здружување заради остварување на нивните права и уверувања. Ги повикуваме сите надлежни институции да преземат соодветни мерки за овозможување на непречено исполнување на сите со Устав и закон загарантирани човечки и граѓански права и слободи.Истовремено, го повторуваме апелот и до сите граѓани и здруженија на граѓани за зрело и одговорно однесување со почит кон правата и слободите на другите, напоменувајќи дека мултиетничкиот карактер на нашата држава е една од темелните вредности на уставниот поредок, кое претставува право и обврска за секој од нас, велат од МНР.

Од МВР информираа дека истрагаат е во тек.

– Околу 12 часот и 45 минути во СВР Охрид пријавено е оштетување на дел од таблата поставен над просторијата во која е сместен бугарскиот културен клуб „Цар Борис Трети“. Екипи на СВР Охрид во моментот вршат увид на местото на настанот и се работи на расветлување на случајот, информираа од СВР Охрид.

Бугарскиот културен клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид беше отворен пред пет дена, а на денот на отворањето пред просториите се одржа протест организиран од политичката партија Левица, а поддржан од ВМРО – ДПМНЕ. Револтираните граѓани го изразија своето незадоволство против, според дел од нив, името на клубот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

МНР обоено во боите на германското знаме…

По повод на утрешната посета на сојузната…

Пендаровски “ги погоди” Бугарите: Се јави и…

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски на официјалниот Фејсбук профил реагира…

МНР не одговара на прашањето на Инфомакс:…

Министерството за надворешни работи не одговара на…

Нема информации за повредени македонски државјани во…

Во врска со трагичната железничка несреќа, која…

МНР повторно се обои во боите на…

Министерството за надворешни работи вечерва е во…