МНР “се наострија”: ја осудува Декралацијата која забранува отварањето на македонски клуб во Благоевград

t

Министерството за надворешни работи ги осудува непримерните квалификации во содржината кои се однесуваат на македонскиот народ содржани во Декларацијата на Советот на Општина Благоевград.

Очигледно е дека ваквата декларација е во спротивност на интенцијата на двете Влади за градење доверба меѓу народите на двете земји, и со духот на Договорот за пријателство и добрососедство, чија основна цел е токму тоа, да промовира пријателство и меѓусебно почитување.

Уште еднаш потенцираме дека интерес на двете држави и на сите граѓани е унапредување на добрососедството и во оваа насока ги охрабруваме и локалните власти, но и сите други здруженија и групации за посебен фокус кон активности кои создаваат пријателство, меѓу-гранична соработка, економска, културна и туристичка размена, соодветно на духот на европската  соработка, велат од МНР.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германската МНР: Ние водиме војна против Русија

Шефот на германската дипломатија Аналена Бербок изјави…

МНР ќе бара Бугарија и ЕП да…

Министерството за надворешни работи уште еднаш остро…

Османи и бугарскиот МНР утре во Софија…

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, утре…

МНР регагира на изјавите на Џамбаски: Софија…

Министерството за надворешни работи со големо внимание…

МНР се пофали: Платите на вработените се…

Кога би се изземале надоместоците за плата…