МНР ќе бара Бугарија и ЕП да се одградат од заканите на Џамбаски за атентат на Пендаровски

t

Министерството за надворешни работи уште еднаш остро реагираше со осуда за изјавите на европратеникот Џамбаски за што по дипломатски пат го известува и Министерството за надворешни работи на Бугарија.

Во овој случај, Министерството ќе препорача му на Претседателот да реагира соодветно до својот колега, претседателот Редев, а за ова однесување известување и барање за оградување ќе биде побарано и од Претседателот на Европскиот парламент.

Заканите, изјавите за закани, најавите се прашање со кое се занимаваат безбедносните органи, очекуваме тие сериозно да ги земат предвид последните изјави на Џамбаски и да донесат соодветна одлука за негов ограничен пристап во земјава.

Ангел Џамбаски вчера практично му се закани на претседателот Пендаровски со атентат посочувајќи дека и Алкесндар Караѓорѓевиќ забранувал влез во Македонија на лидери на ВМРО, па завршил под земја.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарија за половина година ѝ дала на…

Софија му предаде на Киев оружје во…

Бугарски академик: Треба да ја промениме политиката…

Проф.д-р Спас Ташев од Бугарската академија на…

“Врие од кодоши”: 48 кандидати за пратеници…

Со текот на времето се намалува бројот…

МНР обоено во боите на германското знаме…

По повод на утрешната посета на сојузната…

Бугарија сепак го одложи влезот во еврозоната:…

Има формални критериуми за влез на секоја…