Објавено на:

“Модерна” ќе произведува вакцина против мајмунски сипаници

t

Додека вирусот на мајмунски сипаници се шири во САД и Европа, фармацевтската компанија Модерна тестира во претклинички испитувања потенцијална вакцина против болеста.

Светската здравствена организација денеска објави дека се потврдени 131 инфекција со вирусот на мајмунски сипаници и уште 106 сомнителни пациенти откако на 7 мај беше откриен првиот случај надвор од земјите каде што инфекцијата традиционално се шири.


Од Модерна не одговорија веднаш на барањето да дадат повеќе детали за вакцините против мајмунски сипаници.

Американскиот центар за контрола и превенција на болести соопшти дека владата е во процес на одобрување на дистрибуција на вакцина против мали сипаници, направена од компанијата Bavarian Nordik A/S С, за употреба во случаи на мајмунски сипаници.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ајде нова стота доза: СЗО поддржа употреба…

Советничката група на Светска здравствена организација (СЗО)…

Го прогласија за умрено: ЕУ бара измена…

Владите на Европската унија го засилија притисокот врз Фајзер и другите…

Грчкиот министер за здравство: Наесен веројатно ќе…

Министерот за здравство на Грција Танос Плеврис…

Намириса профит: Бил Гејтс ќе го поддржи…

Партнерството помеѓу американскиот производител на лекови Фајзер…

“Модерна” ќе произведува вакцина против мајмунски сипаници

Додека вирусот на мајмунски сипаници се шири во САД…