Објавено на:

Можен опасен топлотен бран на американскиот среден запад

t

Поголемиот дел од американскиот среден запад и дел од југот се подготвуваат за потенцијално опасен и смртоносен топлотен бран, со температури кои би можеле да бидат рекордни.

Се очекува да бидат погодени повеќе од 100 милиони луѓе, а владата ги предупреди жителите што е можно повеќе да останат дома и да бидат свесни за здравствените ризици од високите температури.

Силното невреме вчера донесе силен дожд и ветер во многу погодени подрачја, а повеќе од 400.000 потрошувачи останаа без струја.

Според Националната метеоролошка служба, предупредувањата за топлотен бран биле на сила во поголемиот дел од Илиноис и Индијана, заедно со делови од јужен Мичиген и северозападен Охајо.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…

Портпаролот на кинеското МНР ги обвини САД…

Кинеското МНР објави фотографија од седумте „подвизи“…

САД со предупредување за Турција: Да не…

Соединетите Американски Држави ја предупредија Турција да…

Жртви би биле 5 милијарди луѓе: Кој…

Кои земји би можеле да ја преживеат…

Фенгхе: Кина не може да се “скроти”,…

Кинеската Народноослободителна армија не се плаши од…