Објавено на:

Може ли течниот гас да биде алтернатива на рускиот и колку време ќе биде потребно за “осамостојување” на Балканот?

t

Балканот доби друг правец на снабдување со гас – вчера почна изградбата на терминалот за течен природен гас во грчкото пристаниште Александрополис.

Проектот беше лансиран од Европската унија минатата деценија со цел балканските земји да обезбедуваат гас од различни извори. Уредничката на „Енергија на Балканот“, Јелица Путниковиќ, за РТС вели дека е добро што балканските земји ќе добијат друга рута за снабдување, но дека количините на гас на терминалот се ограничени.

Таа оценува дека во следните две години ќе биде многу тешко рускиот гас да се замени со течен гас. Коментирајќи го предложеното ембарго на Европската унија за увоз на руска нафта, тој предупредува дека тоа значително ќе го загрози снабдувањето на голем број земји-членки.


Јелица Путниковиќ, како гостин во утринскиот дневник на РТС, изјави дека изградбата на терминал за течен природен гас во грчкото пристаниште Александрополис е важна дури и ако не постои потенцијална закана дека испораката на руски гас ќе престане бидејќи, како што таа вели, добро е да има повеќе правци извори на снабдување.
е голем број на земји членки.

Таа изјави дека изградбата на терминал за течен природен гас во грчкото пристаниште Александрополис е важна дури и ако не постои потенцијална закана дека испораката на руски гас ќе престане бидејќи, како што таа вели, добро е да има повеќе правци извори на снабдување.

Разговор на Ружица Врањковиќ со Јелица Путниковиќ
„Дури и да нема таква ситуација во Украина, потенцијалната закана дека ќе престане испораката на руски гас е значајна бидејќи е добро да има повеќе насоки и извори на снабдување“, оценува Путниковиќ.

Грција и Бугарија сега сметаат на тој гас, особено затоа што е прекината испораката на руски гас, Србија и Северна Македонија, а вчера грчкиот премиер го спомна снабдувањето на Молдавија и Украина преку Романија.

Гостинот на Јутарњи дневник на прашањето дали има течен гас за сите, одговори дека нема гас, а нема гасовод.

На прашањето дали течниот гас (ЛНГ) може да го замени рускиот гас и колку време ќе потрае, тој одговори дека тоа ќе биде многу тешко да се постигне во следните две години.

„Можеби хипотетички, можеби во следните десет години. Во следните две години е многу тешко, можеби некои количини кои се речиси симболични затоа што, на пример, Германија нема терминал за LNG, тој се гради во Грција. но потребно е самите терминали да се изградат, од нив да се изградат гасоводи, да се организира транспорт на гас до потрошувачите во тие земји, на пример транспорт до централноевропските земји“, вели Путниковиќ.

Од друга страна, додава тој, потребно е да има слободни капацитети на земјите кои продаваат гас и го транспортираат со цистерни за ЛНГ.

Бесплатен терминал е некаде во Европа ако нема гас да стигне“, истакнува гостинот на Јутарњи дневник.

Тој посочува дека ограничувањето е што не се поврзани сите земји, немаат интерконектори за гас.

Коментирајќи ги најавите на Италија дека можат без руска нафта уште во 2024 година, тој наведува дека се во подобра ситуација бидејќи земјата е опкружена со мориња по целата должина, а, како што вели, некои други танкери со нафта лесно ќе стигнат до нив.

„И во суштина, тие не зависат од руската нафта што ќе доаѓа по копно“, додаде Путниковиќ.

Од друга страна, додава тој, Брисел треба да одлучи што значи тоа – колкав е процентот на руска нафта.

„Во суштина, нафтата се тргува на светските берзи, па трговците ги мешаат тие испораки и на крајот мора да се донесе вистинска одлука дали навистина нема да увезуваат нафта што има врска со кој било извор во Русија“, рече Путниковиќ.

Дали Европа има струја и гас или има ограничувања следната зима?
Меѓународната агенција за енергетика од почетокот на годинава предлага посилни мерки за заштеда на енергија. Тоа сега го прават најсилните европски економии. Германија ги повика граѓаните ригорозно да трошат рационално.

Гостинот на Јутарњи дневник наведува дека рационалното трошење треба да биде цел на сите поради моменталната состојба во светот, но и стандардите, трошоците, климатските промени.

Но, мислам дека најавата за 13 степени во становите е преригорозна“, вели гостинот на Јутарњи дневник.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Расте цената на нафтата, се намалува цената…

Природниот гас во Европа утрово падна за…

“Гаспром”: Нема гас за Германија

Рускиот енергетски гигант „Гаспром“ денеска соопшти дека…

Ова нема крај: Цените на гасот во…

Цените на гасот во Европа го започнаа…

Извозот на гас на „Газпром“ падна за…

Рускиот гасен гигант „Газпром“ соопшти дека неговиот…

„Во моментов нема индикации дека ќе престане…

Откако руската државна компанија „Гаспром“ денеска ја…