Објавено на:

Молдавската претседателка Санду: Молдавија не е спремна за војна, немаме борбено подготвена армија

t

Молдавската претседателка Маја Санду денеска изјави дека „Молдавија не е подготвена за војна, нема борбено подготвена армија“.

Молдавската армија веќе 30 години е без воена опрема и борбени средства. Санду додаде дека Молдавија нема ефикасна заштита од закани, бидејќи не развила соодветен воен потенцијал.


Досега, амбасадите на седум земји ги советуваа своите граѓани да не влегуваат во Придњестровје и по можност да ја напуштат Молдавија.

САД
Канада
Бугарија
Франција
Израел
Обединето Кралство
Германија

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕУ размислува да испрати помош на вооружените…

Европската унија размислува да обезбеди помош за…

Спречен атентат врз претседателот на Придњестровје: Наредбата…

Во непризнатата Придњестровска Молдавска Република, спречен е…

Ница ги советува навивачите да не одат…

Францускиот фудбалски прволигаш Ница ги советуваше своите…

(Фото) Се преместуваат трупи: Путин тргна на…

Молдавија се подготвува за „целосниот спектар на…

Во напната атмосфера Молдавија избра нова Влада:…

Парламентот на Молдавија денеска во напната атмосфера…