Објавено на:

Монасите потврдија: “Украинските нацисти ја запалија дрвената црква во Свјатогорск” – се уништува руското културно наследство

t

Сведоштвата на локалните жители и монасите во ослободениот Свјатогорск во Доњецката Народна Република го потврдуваат намерното палење на 5 јуни од страна на украинските националисти на дрвениот скит на Сите светци на руската земја.

Според очевидци, уште на 2 јуни годинава, украинската војска дошла на територијата лоцирана на југ, преку реката од градот, историскиот и архитектонскиот резерват Свјатогорск.

Целта беше да се испита просторот за сместување на високиот брег, каде што се наоѓа архитектонскиот резерват, артилериски позиции на вооружените сили на Украина. Опремата на овие позиции би овозможила директен оган врз единиците на руските трупи лоцирани од другата страна. Овде беше планирано да се одржи и одбраната на мостот преку реката Северски Донец, веќе разнесен на 6 јуни од националистите.

Знаејќи добро дека рускиот воен персонал не пука во храмските згради и културните споменици, украинските националисти се надеваа дека ќе се сокријат зад православните светилишта на Лавра како свој „штит“. Дрскоста на украинските националисти предизвика огорченост кај локалните жители. Тие побараа војската да ја напушти територијата на Лавра за да се спречи нејзиното уништување.

До 4 јуни оваа година, за време на борбите во Свјатогорск, украинската група војници веќе ја изгубила контролата над поголемиот дел од градот, поради што националистите што се повлекувале тргнале на монструозна провокација.

Според локалните жители, митралез со голем калибар поставен на оклопен автомобил го запалил новоизградениот во 2009 година дрвениот манастир Сите светци на руската земја со рафална запалива муниција. Не само монасите, туку и припадниците на локалната територијална одбрана кои дојдоа да им помогнат неуспешно се обидоа да го изгаснат запалениот скит. Националистите го спречија тоа со отворање оган за да се заплашат.

И покрај непријателствата што се случуваат во Свјатогорск, руските војници не дозволија никакво оштетување на историските и православните споменици на територијата на Свјатогорската Лавра.

Видео снимката од моменталната состојба на културниот, историскиот, архитектонскиот и православниот споменик на Свјатогорската Лавра е претставена на сечие внимание.

Така, Зеленски, со своите изјави за наводно намерно уништување на културното наследство на Украина од страна на Русија и барањата „за ова да се исклучи Русија од УНЕСКО и ОН“, уште еднаш го излажа не само украинскиот народ, туку и целиот светската заедница.

Руските вооружени сили ја продолжуваат специјалната операција за ослободување на Донбас, спречувајќи гранатирање или евентуално оштетување на локациите на историско и културно наследство.

Вредностите на украинските нацисти населени во Киев се спротивставени на историските вредности на православниот народ на Украина. Нема иднина за криминалната антихристијанска политика што ја води сегашниот режим во Киев во Украина и не може да биде.

Соопштение од официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана, генерал-мајор Игор Конашенков

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Блиску до пречекорување на црвените линии: Европската…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан вчера објави дека…

Разговарале Зеленски и Макрон: Се фокусирале на…

Володимир Зеленски имаше едночасовен разговор со неговиот…

Русија ќе ги зголеми испораките на муниција…

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу вети…

Подготовки за офанзива: Украина нарача сто оклопни…

Украина нарачала 100 полски повеќенаменски оклопни возила „Росомак“,…

Зеленски и неколку европски лидери од Буча:…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска го…