Објавено на:

Моравјецки: Русија да се третира како нацистичка Германија – Путин е поопасен од Хитлер и Сталин

t

Путин ​​е поопасен од Хитлер и Сталин и сака да го освои Западот, вели Моравјецки.

Рускиот национализам е смртна закана за светот, а Западот мора да ѝ го направи на Москва тоа што некогаш и беше направено на нацистичка Германија, напиша полскиот премиер Матеуш Моравјецки во текстот што го објави британскиот весник Телеграф. Тој го изостави делот дека „денацификацијата“ на Германија следеше по нејзиниот воен пораз, но рече дека „депутинизацијата“ на Русија мора да започне „веднаш“, предупредувајќи дека во спротивно западната „душа“ ќе биде во опасност.

Моравјецки е еден од најгласните критичари на Русија и на претседателот Путин, кога постојано го споредуваше со нацистичкиот лидер Адолф Хитлер и советскиот диктатор Јосиф Сталин. Новиот напис ја направи истата равенка, но се фокусираше на брендот на рускиот национализам, кој, според Мораветски, Москва го користи како причина за водење на злонамерна и многу опасна политика.

Полски функционер има мрачен поглед на рускиот светоглед, објасни тој. Таканаречениот „руски свет“ е империјалистичка идеологија, „еквивалент на комунизмот и нацизмот од 20 век“, инсистираше тој, „преку кои Русија ги оправдува имагинарните права и привилегии за својата земја“.

„Рускиот национализам“ е рак кој го проголтува не само мнозинството од руското општество, туку претставува и смртоносна закана за цела Европа“, додаде полскиот премиер.

„Затоа не е доволно да се поддржи Украина во нејзината воена борба со Русија. Мора целосно да ја искорениме оваа монструозна нова идеологија“.

Полски функционер го идентификуваше Путин како столб на позицијата на Русија. Иако тој не е „ни Хитлер, ниту Сталин“, Путин е „за жал поопасен“ благодарение на посмртоносното оружје што го има на располагање, како што се социјалните мрежи, рече Моравјецки.

„Не толку одамна, Полска водеше информативна војна со Русија поради избувнувањето на Втората светска војна. Победивме, но Путин ги постигна своите цели. „Тоа го зарази интернетот со милиони лажни вести“, рече тој. Тој мислеше на долгогодишниот став на Варшава дека нацистичка Германија и Советскиот Сојуз се подеднакво виновни за конфликтот. Москва го нарекува историски ревизионизам кој ги навредува жртвите што ги направи советскиот народ за да ги порази нацистите.

Моравјецки престана отворено да ги повикува членките на НАТО да војуваат против Русија, но навести дека тоа е неопходен курс, повикувајќи ја Русија да биде третирана исто како што беше поразена нацистичка Германија.

„Како што Германија порано беше предмет на денацификација, денес единствената шанса за Русија и цивилизираниот свет е „депутинизација“. „Доколку не се вклучиме во оваа задача веднаш, не само што ќе ја изгубиме Украина, ќе ја изгубиме и нашата душа и нашата слобода и суверенитет“, рече тој.

Тој изјави дека Русија „почнала на долг марш кон Запад“ и дека единствениот избор што Полска и другите западни земји успеваат да го запрат е.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Киев отвори истрага за воени злосторства по…

Киев отвори истрага за воени злосторства по…

Русија ќе плати за воените злосторства во…

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер…

Зеленски: Русија активираше бомба за масовно уништување…

Русија ја контролира браната и целата хидроелектрана…

Киев ја гранатираше Каховка за да спречи…

Украинските сили уништија дел од хидроцентралата „Каховка“…

Лидерите на африканските држави повикуваат на прекин…

Лидерите на африканските земји кои ја промовираат…