Објавено на:

Моравјецки: Русија денес е ранета мечка

t

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки изјави дека западните земји погрешно ја процениле Русија и не испратиле доволно помош во земјата.

Според него, Русија денес е ранета мечка. 

„Некои многу рано проценија дека е победена во судирите во Украина. Тоа е моќна држава со голем потенцијал, а ангажиран е само еден негов дел“, додаде тој.Вели дека постојат пукнатини во европската солидарност.

„Има земји кои би ја поддржале Украина за да го положи оружјето, наместо да се обидат да го зајакнат нејзиниот одбранбен потенцијал“, кажа премиерот. 

Полска претходно се пожали дека ЕУ не дала пари за бегалците од Украина кои се кај нив, иако ветила. Исто така соопштија дека дале многу оружје на Украина, со што нивните воени залихи се намалени. Полска како и многу други земји се плаши дека ако падне Украина, Русија тука нема да запре со својот воен поход. 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров удри по ЕУ: Нацистите ќе влезат…

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, предлага…

Кадиров “воскресна”: Жив и здрав сум!

На официјалниот Телеграм канал на чеченскиот лидер,…

Шојгу: Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа…

Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа највисоко…

Москва: Воените вежби на НАТО се подготовка…

Планираните воени вежби на НАТО во 2024…

Македонците наведени како посебен народ во Царска…

Соседните држави очигледно погрешно пресметаа кога мислеа…