Објавено на:

Морбидно но вистинито: Сиромашните Британци принудени да изнајмуваат “привремени” ковчези пред нивните најблиски да бидат погребани во картони

t

Британците кои тагуваат без пари, принудени да изнајмуваат ковчези наместо да ги купуваат за нивните најблиски кои починале.

Зголемената инфлација во ОК се чини дека стои зад растот на услугите за изнајмување ковчези, користејќи привремени ковчези за погребни услуги пред нивните најблиски да бидат закопани во картон, пренесуна РТ.

Просечната цена за изнајмување ковчег е 250 фунти (312 долари), што е многу под цената од 750 фунти (937 долари) за целосно купување на ковчег.

Инфлацијата во ОК се зголеми за 7% во годината што водеше до март. Минатиот месец, Канцеларијата за буџетска одговорност предвиде дека реалните приходи на домаќинствата ќе паднат за 2,2% оваа година, а Британците ќе доживеат најголем пад на животниот стандард од почетокот на евиденцијата во 1956 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Британското МНР: Никаква опрема – Мобилизираните Руси…

Британското Министерство за одбрана го објави најновиот…

(Видео) Хорор во Херсон: Со ХИМАРС погоден…

Украинските војници застрелаа 16 цивили во селото…

(Фото+видео) Започна поворката: Ковчегот со телото на…

Поворката со ковчегот со телото на починатата…

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

Светските лидери се соочуваат со кризи на…

Каква разлика прави една година. Огромните предизвици,…