Објавено на:

Москва воспоставува строга команда на фронтот: Генералот на руската армија Валериј Герасимов пристигнал во Украина и лично ја презема контролата?

t

Врховниот командант на руската армија, генералот на армија Валериј Герасимов, наводно, ја презел оперативната и тактичката команда на руските сили кои моментално учествуваат во офанзивата во источна Украина од правецот на Изјум. Според украинските разузнавачки извори, Герасимов веќе пристигнал во рускиот воен команден центар кај Изјум, од каде ќе ја преземе командата со локалните сили од неодамна назначениот командант на операцијата во Украина, армискиот генерал Александар Дворников.

Доколку оваа информација се покаже како вистинита, тоа би значело не само дека Дворников е истуркан на маргините, туку дека планот на Кремљ да воспостави јасен и директен синџир на команда над сите единици и сили во Украина повторно пропаднал.

Според последните украински извештаи руските сили имале „колосални“ загуби за време на битката за Донбас. Се додава дека Русија доживеала најголеми загуби токму во правецот на Изјум. Западни функционери за Ројтерс изјавија дека стапката на убиени руски војници се намалила во последно време откако Москва ги насочи своите операции само на источна Украина.

Иако Дворников и Герасимов имаат ист чин, Герасимов сепак е супериорен во однос на Дворников, кој е командант на јужната воена област, додека Герасимов е началник на Генералштабот на руската армија. Одлуката да се испрати врховен командант на бојното поле е сосема невообичаена, особено ако тој навистина ја преземе оперативната команда. По правило, началникот на Генералштабот е задолжен за стратешко управување, а теренските генерали се задолжени за операции и за тактичко управување со воените ресурси.

Оваа одлука може да значи или Дворников не ги исполнил очекувањата или Кремљ продолжил да ја практикува „командата со фотелја“ и покрај присуството на команданти на теренот и дека Герасимов отишол на бојното поле за лично да ги изврши наредбите на Владимир Путин.

Првите недели од конфликтот во Украина беа обележани со команден хаос во руската армија, не беше јасно кој е директен командант во Украина, но поединечни генерал-мајорови, еднакви едни на други, добиваа наредби од Москва. Секој од нив добивал инструкции од Путин или Герасимов и ги извршувал независно од наредбите дадени од други генерали, поради што не сакале да ги напуштат задачите и да си доаѓаат на помош кога е потребно.

Назначувањето на Дворников за врховен командант на силите во Украина требаше да го реши овој проблем, а западните аналитичари во последните денови забележаа значителна промена во тактиката на руските војници, кои почнаа да напредуваат со паралелна инвазија.

Прашање е дали наводното доаѓање на Герасимов ќе го промени овој стил на командување и дали тој повторно ќе се обиде да ја забрза офанзивата или со неговото доаѓање ќе се примени нова, поуспешна тактика на руската армија.

Герасимов, кој има статус на жива легенда во руската војска, е искусен командант на тенкови кој ги водеше руските трупи за време на втората чеченска војна, а стана началник на Генералштабот во 2012 година откако командуваше со воените области на Ленинград, Москва и Централниот воен округ.

Некои западни аналитичари, како што е Марк Галеоти, му припишуваат заслуга за развојот на стратегија за модерно хибридно војување, што тој ја нарече доктрина на Герасимов – идеја за комбинирање на воени, технолошки, информативни, економски, културни и други тактики за постигнување на стратешки цели.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нова воена помош од 480 МИЛИОНИ ДОЛАРИ…

Канада ќе обезбеди дополнителна воена помош од…

“Сувереност”: САД барале објаснување од Полска за…

САД побараа од Полска да ја објасни…

Толку од офанзивата, Украина се спрема за…

Украинскиот премиер Денис Шмигал изјави дека Украина…

БиБиСи: Генералот Залужни под истрага

Украински воени генерали и други воени лица…

Сијарто: Русија не е на колена, санкциите…

Односите меѓу Европа и Русија по конфликтот…