Објавено на:

Москва ги замрзнува стратешките разговори со САД за стабилноста во Европа – Ќе продолжиме после исполнување на целите на воената операција

t

Контактите меѓу Москва и Вашингтон во однос на стратешката стабилност се формално „замрзнати“, објави Министерството за надворешни работи на Русија.

Дијалогот за стратешката стабилност меѓу Русија и Соединетите држави може да продолжи само по постигнување на сите цели на воената операција на Москва во Украина, рече високиот руски дипломат.

„Од денес, нема смисла да се зборува за какви било изгледи за стратешка стабилност со Соединетите држави“, велат од руското МНР.

Државите веројатно ќе можат да се вратат во преговори “само по спроведувањето на сите задачи на специјална воена операција во Украина“, додаде Јермаков.

Соединетите држави активно ја поддржуваат Украина во судирот со Русија, обезбедувајќи средства и оружје на Киев да продолжат со борбите.

Вашингтон даде 4,3 милијарди американски долари од украинската армија од 2021 година, изјави портпаролот на Пентагон Џон Кирби, исто така откривајќи дека Соединетите држави започнале со обука на украинските трупи во Германија и на друг места во Европа.

Претходно оваа недела, американскиот министер за одбрана Лојд Остин отворено призна дека, помагајќи ѝ на Украина, Вашингтон се обидел да ја ослаби Русија до степен веќе да не може да започне слични операции.
Москва и Вашингтон последен пат разговараа за стратешката стабилност во Европа за време на преговорите во Женева во средината на јануари, нешто повеќе од еден месец пред избувнувањето на украинскиот конфликт.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин задоволен: Невработеноста во Русија е на…

Невработеноста во Русија е на рекордно ниско…

Пронајден мртов еден од најозлогласените руски команданти…

Еден од најозлогласените команданти на рускиот претседател…

Да се биде или не: Ако падне…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека…

Врти, сучи, суд да се формира: САД…

САД се залагаат за формирање на специјален суд за…

Украинската вицепремерка: Русите да не посвојуваат деца…

Украинската вицепремиерка Ирина Верешчук ги повика Русите…