Објавено на:

Москва: Невозможно е да се нахрани планетата без Москва

t

Без руски производи е невозможно да се обезбеди храна за целата планета, но Москва никогаш не ја користела како политички фактор, за разлика од западните земји, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.


„Денес е невозможно да се нахрани планетата без нашата земја. А ние, за разлика од САД и другите западни земји, никогаш не сме го користеле како политички фактор“, рече дипломатот, додавајќи дека Русија „отсекогаш била сигурен снабдувач, вклучително и земјоделски производи“.
Захарова го привлече вниманието на фактот дека Москва набљудува „активна кампања за дезинформации“ спроведена од Соединетите Американски Држави и нивните сателити, што покажува „обиди да ја истисне Русија од светскиот пазар на храна, а во исто време добива предности за сопствениот голем земјоделски корпорации“.


Според неа, „долгогодишната хистерија за зделките за жито и наводната помош од Запад за најсиромашните земји“ била развиена само со цел „да се намали привлечноста на Русија како сигурен производител и снабдувач на земјоделски производи во очите на светската заедница. .
„Истовремено, Русија продолжува одговорно и совесно да ги исполнува своите обврски од меѓународните договори поврзани со извозот на земјоделски производи. „Свесни сме за важноста од испораката на општествено значајни стоки, вклучително и храна, за социо-економскиот развој на земјите од Азија, Африка, Латинска Америка и Блискиот Исток“, заклучи Захарова.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…