Објавено на:

“Москва” потона: Екипажот од бродот е успешно евакуиран

t

Водечкиот крстосувач „Москва“ потона додека се влечеше до пристаништето, соопшти руското Министерство за одбрана.

„Додека се влечеше до дестинацијата на пристаништето, поради оштетување на трупот предизвикано од детонација на муниција предизвикана од пожар, крстосувачот „Москва“ ја загуби стабилноста. Во бурните услови на морето, бродот потона“, соопшти руското Министерство за одбрана во четвртокот вечерта.

„Москва“ наводно се наоѓал на околу 90 километри јужно од Одеса во средата кога на бродот избил пожар.

Екипажот е успешно евакуиран, а нема информации за жртви.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ако влеземе во ЕУ Македонија ќе биде…

Ако влеземе во ЕУ Македонија повторно ќе…

Киев најавува напади на Москва?

Додека се пребројуваат тенковите што сојузниците ќе…

(Видео) Хаос во Москва: Гори еден од…

Пожар рано утринава го зафатил еден од…

Милотинова: Белград и Москва немаат интерес Македонија…

Ниту Белград ниту Москва немаат интерес Бугарија…

Бројот на загинати во пожарот во Москва…

Бројот на загинати во пожарот на плоштадот…