Објавено на:

Москва предупредува за можни провокации од Киев кон нуклеарната централа во Запорожје

t

Москва го предупредува Киев за провокации насочени кон нуклеарната централа во Запорожје

Министерството за надворешни работи на Русија изрази загриженост за тензичната ситуација околу нуклеарната централа Запорожје, која ја пумпа Киев, и ги предупреди украинските власти да не продолжат со провокациите поврзани со најголемата нуклеарна централа во Европа, кои се закануваат нуклеарна катастрофа.

„Неодамна, тензичната ситуација околу нуклеарната централа Запорожје, испумпана од украинските власти, предизвикува зголемена загриженост, вклучително и ширење на дезинформации за наводно негативното влијание на руските претставници кои се таму за да ја осигураат безбедноста на станицата“, изјави портпаролката. за Министерството за надворешни работи, во коментар за руските работи, Марија Захарова.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинците вријат-Путин потпиша: Нуклеарната централа “Запорожје” од…

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша декрет со…

Путин планира нуклеарен тест во близина на…

Се стравува дека рускиот претседател Владимир Путин…

(Видео) Чудна светлина се појави над Белгород…

Над Белогорд се појави чудна светлина. На…

Официјално: Думата гласаше ЗА влегување на Доњецк,…

Руската Државна Дума предмалку изгласа ратификација на…

Објавени договорите за прием на четирите региони…

Објавени се договорите со регионите на ДНР,…