Објавено на:

Москва: САД се на работ да станат страна во украинскиот конфликт

t

Постојаната поддршка на Вашингтон за Киев за време на воената операција на Москва ги стави САД на работ да станат страна во украинскиот конфликт, изјави рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков.

„Не сакаме ескалација. Ние би сакале да избегнеме ситуација кога САД би станале страна во конфликтот, но засега не ја гледаме подготвеноста на другата страна сериозно да ги сфати овие предупредувања“, изјави Рјабков за ТВ каналот „Русија 1“.

Москва го отфрла објаснувањето на Вашингтон дека обезбедувањето оружје и друга помош на Украина е оправдано со правото на Киев на самоодбрана, посочи тој.

„Извинете, за каква самоодбрана станува збор ако веќе отворено зборуваат за можноста за напад на цели длабоко на руска територија, на Крим? праша Рјабков.

Според него, украинската страна дава такви изјави „не само под залепеното око на САД и НАТО, туку со охрабрување на таквото расположение, пристап, планови и идеи директно од Вашингтон“, инсистира Рјабков.

„Сè поочигледното и подлабоко вмешување во Украина во смисла на спротивставување на нашата воена операција, всушност, ја става оваа земја, САД, на работ да стане страна во конфликтот“, повтори тој.

САД се најсилниот поддржувач на Киев во време на нивниот конфликт со Русија, обезбедувајќи му на Киев милијарди долари воена и финансиска помош, како и разузнавачки информации. Испораките на Вашингтон за украинската војска вклучуваат софистицирана опрема како што се повеќецевните ракетни системи Hymars, хаубици М777 и борбени беспилотни летала.

Ројтерс денеска објави дека американскиот претседател Џо Бајден се подготвува да објави уште еден пакет смртоносна помош за Киев во вредност од околу 800 милиони долари.

Неименуван функционер од администрацијата на Бајден вчера изјави за Политико дека Белата куќа нема проблем со Украина да го нападне Крим, кој стана дел од Русија по референдумот во 2014 година организиран како одговор на насилниот државен удар. САД веруваат дека Киев може да цели на која било цел на нивна територија, а „Крим е Украина“, инсистираше американскиот функционер.

Неодамна имаше голем број експлозии во складиште за муниција и на воен аеродром на Крим, за кои Министерството за одбрана вели дека се акти на „саботажа“. Сепак, украинските власти официјално не ја потврдија вмешаноста во нападите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) На 19 години сруши шест руски…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го одликува војникот…

(Видео) Меѓународен скандал: Русија го УАПСИ јапонскиот…

ФСБ го приведе јапонскиот конзул Мотоки Тацунори…

Чавушоглу: Јасно ѝ ставивме до знаење на…

Турција нема да ја признае анексијата на…

Излезеноста надмина 50% во сите региони: Претпоследен…

Излезноста на референдумот во ДНР и ЛНР…

Споредбите меѓу Хитлер и Путин се неправедни:…

Чешкиот претседател Милош Земан се спротивстави на одлуката на…