Објавено на:

Москва: САД финансира преку 400 биолаборатории за производство на биолошко оружје во светот

t

Москва: Мрежата на американски биолаборатории има повеќе од 400 објекти во светот.

Мрежата на затворени американски биолаборатории ширум светот се состои од повеќе од 400 објекти, кои одговараат на местата каде што се наоѓаат и зоните каде што се јавуваат опасности од епидемија, изјави заменик-секретарот на Советот за безбедност на Русија, Александар Венедиктов.

„Сите истражувања на Хитлер во областа на медицината и биолошкото оружје паднаа во рацете на Американците. Денес ги гледаме повторно како работат против целото човештво. Ги имам предвид, пред сè, затворените американски биолаборатории, воени и цивилни, кои се отвораат насекаде низ светот.

„Според нашите проценки, оваа мрежа се состои од повеќе од 400 објекти“, рече Венедиктов на средбата со странските амбасадори во Москва.

Тој потсети дека, според Конвенцијата на Обединетите нации, ниту една нација нема право да произведува биолошко оружје.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД распоредуваат нова група американски војници во…

Американски војници ќе бидат распоредени во Бугарија…

Гутереш: Невозможно е горливите светски проблеми да…

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави…

(Видео) Двајца загинаа, а уште толку се…

Двајца загинаа, а уште две лица се…

САД: Руската инвазија на Украина ќе предизвика…

Амбасадорката на САД во Обединетите нации, Линда…

Бајден се предомисли: Се уште сака да…

Бајден се предомисли, се уште сака да…