Објавено на:

Москва се надева дека воената операција ќе заврши наскоро, можеби “во наредните неколку дена”?

t

Москва се надева дека руската воена операција во Украина може да заврши во блиска иднина, можеби „во наредните денови“, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, во четвртокот за Sky News. Или руските трупи ќе го завршат тоа со постигнување на нивните воени цели или Москва и Киев ќе постигнат договор преку преговори, додаде тој.

Изгледите за мировен договор во голема мера ќе зависат од „конзистентноста“ на позицијата на Украина и нејзината подготвеност да се согласи со условите на Русија, рече Песков. Тој особено рече дека одговорните за злосторствата врз цивилите во Донбас треба да бидат изведени пред лицето на правдата.


На прашањето за обвинувањата што Киев ги упати против Москва за наводните масовни убиства на цивили во градовите во близина на Киев, Песков рече дека таквите тврдења не се ништо друго освен „храбра лажна“.
„Ние негираме дека руската војска може да има нешто заедничко со овие злосторства и дека мртвите тела биле прикажани на улиците на Буча“, изјави портпаролот на Кремљ за Скај њуз, Марк Остин. „Живееме во денови на фалсификати и лаги“, додаде тој.

Русија е „заинтересирана за навистина независна и објективна истрага за сите злосторства“ извршени во Украина, рече Песков.

Според Песков, една од целите на руската операција била да се спречи поголем конфликт, имено, потенцијална Трета светска војна, која најверојатно би вклучила нуклеарни напади. Доколку Украина се приклучи на НАТО, а потоа се обиде да го заземе Крим преку воени средства, членките на НАТО кои поседуваат нуклеарно оружје ќе мора да го бранат, тврди тој, додавајќи дека тоа ќе доведе до глобален конфликт. Украина е „антируски центар“ од 2014 година, рече портпаролот на Кремљ, додавајќи дека НАТО е далеку од тоа да биде и чисто одбранбен воен блок.

„Тоа не е мирен сојуз. Тој беше скроен за конфронтација и главната цел на неговото постоење е да се соочи со нашата земја“, рече Песков.

Интервјуто на Песков веднаш наиде на критики од официјалните претставници на ОК. Британскиот пратеник Том Тугендхат, шеф на Комитетот за надворешни работи, ги означи зборовите на рускиот портпарол „лаги [во кои] не треба да се верува“.

Русија започна голема офанзива против Украина кон крајот на февруари, по неуспехот на Украина да ги спроведе условите од договорите од Минск потпишани во 2014 година и евентуалното признавање од страна на Русија на републиките Доњецк и Луганск од Донбас. Протоколот од Минск со посредство на Германија и Франција беше дизајниран да го регулира статусот на регионите во рамките на украинската држава.

Русија сега побара Украина официјално да се прогласи за неутрална земја која никогаш нема да се приклучи на воениот блок на НАТО предводен од САД. Киев инсистира дека руската офанзива била целосно неиспровоцирана и ги негираше тврдењата дека планирала насилно повторно да ги заземе двата бунтовнички региони.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Москва: САД финансира преку 400 биолаборатории за…

Москва: Мрежата на американски биолаборатории има повеќе…

Русија го напушта Советот на државите од…

Русија соопшти дека го напушта Советот на…

Полската амбасада во Москва полиена со “крв”

Лица чиј идентитет сè уште не е…

(Видео) Снимка од дрон: Илјадници луѓе во…

На социјалните мрежи се појави снимка од…

Доњецк и Луганск номинраа амбасадори во Москва

Околу два и пол месеци по нивното…