Објавено на:

Москва: Со сите сили ќе одговориме на евентуален напад на Белорусија

t

Русија ќе го смета нападот од трета страна врз Минск како напад врз Москва и соодветно ќе одговори, изјави рускиот амбасадор во Белорусија Борис Гризлов.

„Претседателот на Русија Владимир Владимирович Путин јасно кажа дека во рамките на Федералната држава, во случај на напад на територијата на Белорусија, ќе го сметаме за напад врз Русија. Воената доктрина на Руската Федерација во тој случај подразбира одговор со сето наше расположливо оружје“, рече Гризлов.

На 21 јули Путин предупреди дека Русија ќе одговори со сите расположливи средства во случај на агресија на Западот врз Белорусија. Според него, нападот врз Белорусија ќе се смета за напад врз Русија и Москва ќе „одговори со сите расположливи средства“ на таквите акции.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во своето последно интервју Кисинџер објасни што…

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер во…

Москва ѝ се закани на Чешка: Ќе…

Одлуката на Чешка за замрзнување на руските…

Москва до Вашингтон: Погледнете ја вистината во…

Американските власти ќе бидат принудени да ја…

Папата сакал да оди во Москва и…

Папата Франциск во интервју за медиумот „Осерваторе…

Медведев “предвидува” нова голема војна во Европа

Зајакнувањето на воениот потенцијал на Полска и…