Објавено на:

Москва ќе се милитариза ако Шведска и Финска влезат во НАТО

t

Русија предупредила дека очекуваното влегување на Шведска и Финска во НАТО ќе доведе до милитаризација на регионот, а Москва ќе одговори доколку НАТО постави нуклеарно оружје во близина на нејзините граници, пренесува “BBC”.

Александар Грушко, заменик министер за надворешни работи на Русија, рекол дека Русија знае дека НАТО сака да милитаризира се што може, пренесува “Interfax”, додека агенцијата “RIA” го цитирала Грушко кој вели дека предложеното ширење на НАТО ќе предизвика “политичка реакција на Русија”.

Како што објаснил, таа реакција нема да биде донесена на емоции, туку на детална анализа на ситуацијата.

Шведска и Финска планираат да се откажат од својата воена неутралност и да се приклучат кон НАТО сојузот, што е реакција на руската агресија на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Домашниот есап на пазар не излегува ама…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски и претседателката…

Струмица вечерва меѓу најзагадените градови во светот

Струмица вечерва е меѓу најзагадените градови во…

Меџити го изгоре Мицкоски: Требаат уште шест…

Изет Меџити и други приврзаници на т.н.…

Левица од Атина: Грција и Бугарија мораат…

Грција и Бугарија мора да ја признаат…