Московска берза: Доларот драстично падна под 68 рубљи, првпат после две години

t

Доларот падна под 68 рубљи – за прв пат од март 2020 година.

Рубљата продолжува да расте и денеска, еврото веќе падна под 71 рубља, достигнувајќи минимум од февруари 2020 година, додека доларот ја проби границата од 68 рубљи, покажуваат податоците на Московската берза.


Во исто време, светските цени на нафтата растат поради плановите на Европската унија да воведе ембарго на суровините од Русија. Така, барелот на марката „брент“ се искачи на 106,12 долари, а барелот на марката „ВТИ“ на 103,67 долари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Официјално: Од 1 јануари 2023 година Хрватска…

На денешниот состанок на Европскиот Совет, Хрватска…

Шок од Московската берза: Доларот падна под…

Рубљата силно зајакнува во однос на доларот…

Нов раст на рубљата во однос на…

Рубљата умерено поскапе во понеделникот во однос…

Централната банка на Русија: Нов пад на…

Официјалната стапка на доларот во однос на…

Нов раст на рубљата, доларот падна под…

Рубљата продолжува да расте во однос на…