Објавено на:

Московскиот суд казни новинар за дискредитација на руската армија во објава на Фејсбук

t

Судот во московскиот округ Хамовники вчера му изрече казна од 60.000 рубљи (968 евра) на новинарот Илја Азар поради објава на Фејсбук, која, според обвинението, ја дискредитирала руската армија.

Според соопштението на прес-службата на судот, делото за административен прекршок е за објавата на Азар на Фејсбук, посветена на борбите во областа на украинскиот град Харков.

Оваа социјална мрежа е забранета во Русија, а нејзината матична компанија Мета е прогласена за екстремистичка организација.

Извор: https://lider.mk/moskovskiot-sud-kazni-novinar-za-diskreditacija-na-ruskata-armija-vo-objava-na-fejsbuk/

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…

(Видео) Тоа е просто пекол, не се…

Тоа е само пекол! – Зеленски ја…