МПЦ и СПЦ на заедничка литургија за „помирување“ во Белград

t

Во Белград денеска, како што најави Соборот на Српската православна црква (СПЦ), ќе се одржи првата литургија заедно со Македонската православна црква (МПЦ). Светиот синод на МПЦ вчера на вонредна седница ја прифати поканата од СПЦ и соопшти дека на литургијата на која ќе биде и српскиот патријарх Порфириј ќе учествуваат поглаварот на МПЦ господин господин Стефан и тројцата највозрасни митрополити. Во соопштението на СПЦ оваа литургија е наречена „помирување“.

Претходно, Светиот архиерејски Синод на СПЦ соопшти дека го поздравува прифаќањето на статусот на целосна внатрешна самостојност на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА). Според соопштението на СПЦ, со ова се воспоставува заеднички литургиски и канонски дијалог, бидејќи се отстранети причините за нивното прекинување предизвикани од едностраното прогласување на автокефалност во 1967 година.

Владиката Тимотеј очекува до крајот на месецот да се заокружи постапката со нашето барање автокефалност, како предлог на Српската црква и со согласност на сите православни цркви. На 9 мај Вселенската патријаршија објави дека МПЦ ја признава за канонската црква под името Охридска архиепископија, имајќи ја предвид областа на нејзината јурисдикција во границите на државата Северна Македонија. Одлуката на Вселенската патријаршија не значи дека МПЦ-ОА доби автокефалност.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Блинкен во Тел Авив: Визијата за мирот…

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска во…

Февруари ни носи снег: Еве каква недела…

Времето утре ќе биде променливо облачно, локално…

Во Србија објавен Речник на македонски глаголи

По повод 75-годишнината од универзитетската настава по…

Стоилов: Мора да покажеме карактер и да…

Ракометарите на македонскиот првак Вардар в среда…

Шоле и Ескобар: Време е да се…

Советникот во американскиот Стејт департмент, Дерек Шолe,…