МПЦ-ОА: Црковните прашања да се остават на црковните авторитети – светителите им припаѓаат на сите народи кои ги почитуваат

t

Македонската православна црква – Охридска Архиепископја (МПЦ-ОА) ги отфрла изјавите дадени за бугарските медиуми со кои, како што се наведува, се проблематизира македонската историска наука и се оспорува континуитетот на МПЦ-ОА.

– Тврдењето дека нашата земја „е типичен пример каде што критичката анализа меѓу историјата и политиката се уште не се случила“ е – неприфатливо. При оваа прилика, кога истовремено се отвора и темата за устројството на Охридската Архиепископија – наследничката на Јустинијана Прима, истакнуваме дека црковните теми и содржини треба да се остават на црковните дејци и авторитети, стои во соопштението од канцеларијата на Светиот архиерејски синод на МПЦ-ОА.


Од Македонската православна црква – Охридска Архиепископја прашуваат по која основа некој ги обележува светителите.

– По која основа некој ги омеѓува светителите? Па тие, благодарение на својот богоугоден живот, дела и подвизи, им припаѓаат на оние народи коишто ги почитуваат! Затоа апелираме дека единствено во духот на Евангелието, само со меѓусебно почитување и признавање, може да се придонесе во градењето на довербата меѓу двата едноверни и со сите народи, се наведува во соопштението од МПЦ-ОА.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Делегација на СПЦ предводена од г.г Порфириј…

Со радост му соопштуваме на верниот народ…

Спасеновски: МПЦ-ОА ќе добие томос за автокефалност

Професорот Александар Спасеновски вели дека целокупниот процес…

Ѓорѓиевски: Стануваме дел од автономијата на СПЦ

Новинарот Бранко Ѓорѓиевски во емисијата 24 анализа вели дека…

Матевски: Не може да зборувате за предавство,…

Професорот на УКИМ Зоран Матевски во емисијата…

Русија, Србија, Грција, Бугарија со различни желби:…

Твитерџијата "Демир" ги објави желбите и ставовите…