Мутираниот сој на коронавирусот кој се појави во Македонија е уште позаразен

t

Мутираниот вид на омикрон сојот BA2, за кој вчера објавивме е откриен и кај пет луѓе во Македонија, откако претходно беше откриен во 57 земји, за што информираше Светската здравтвена организација.

„Кај 5 примерока со користење на специфична RT_PCR анализа со крива на топење е забележан сигнал од мутацијата што одговара на BA2, подваријантата на омикрон“, велат од Институтот за јавно здравје.

Дел од лекарите во изјава за „Фокус“ тврдат дека иако оваа нова подваријанта е се уште непозната, сепак се смета дека е за 50 отсто позаразна од омикрон.

„По некои пресметки е позаразна до 50 отсто и исто така е полесно пренослива. Од искуствата на другите земји не би требало да е со потешка клиничка слика“, истакна доктор Злате Мехмедовиќ од ковид центарот на интерните клиники.

Микробиологот Никола Пановски, пак тврди дека исти симптоми имаат и омикрон и неговата подваријанта.

„Се смета дека е за 30 посто позаразен. На пример, ако со омикрон еден може да зарази тројца, со новата подваријанта еден ќе зарази четворица. А, симптомите им се исти“, тврди професорот Пановски.

Извор: Фокус

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Видео: ЗОШТО ВИ ПРЕЧИ ПРИСУСТВОТО НА БУЈАР…

Рускиот амбасадор во ОН, Василиј Небензи упати…

Во Србија изработен просторен план за гасна…

Во Србија е изработен и ставен на…

Грчки овци изеле околу 100 килограми медицински…

Стадо овци изеле речиси 100 килограми канабис…

Азербејџан и се извини на Русија за…

Претседателот на Азербејџан Илхам Алиев му се…