Муцунски: Нема да има Влада без Албанци во неа, па и да имаме 65 пратеници!

t

Влада без Албанците нема да има. Без разлика дали на идните избори ќе освојат 61 пратеник или не, од ВМРО-ДПМНЕ велат дека ќе се формира Влада со некои од албанските партии. Потпретседателот на партијата Тимчо Муцунски во емисијата 200 на Алсат изјави дека ВМРО-ДПМНЕ на следните парламентарни избори сака да соработува со албанската опозиција и не ја исклучи можноста од предизборни коалиции.

– Несомнено, стабилноста и функционирањето на систамот, независно дали ВМРО-ДПМНЕ ќе има 61 пратеник, или 65 пратеници, потребен ќе биде претставник од албанскиот политички блок и заради една друга причина, обезбедување на Бадентерово мнозинство кое е значајно за носење на некои круцијални закони. Но ние од оваа гледна точка во која се наоѓаме, посакуваме тоа да биде фронтот предводен од албанската опозиција која поскауваме да се окрупни, да биде се помасовна и заеднички опозицискиот фронт да биде посилен, рече Муцунски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: Како Мицкоски на Централен комитет…

Уредникот на Инфомакс, Александар Митовски, во денешната…

Коалицијата СДС и ДПМНЕ здружено изгласа план…

Коалицијата меѓу СДСМ и ДПМНЕ перфектно функционира…

Груевски го нокаутураше Мицкоски: Наместо да го…

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола…

МИЦКОСКИ ВЛЕЗЕ ВО ВОЈНА СО ГРУЕВСКИ: “Панорама…

Ботовите на "дувлото" денеска "кавилтетно" ја заработуваат…

Нема да се јадат само макарони: Владата…

Од идната недела граѓаните може да очекуваат…