Муцунски: Фокусирани сме на реализација на многу проекти, да покажеме дека ВМРО-ДПМНЕ има енергија и сила да ја води Македонија поинаку и подобро

t

По убедливата победа фокусот е на реализација на многу проекти на решавање на многу проблеми, бидејќи нашата цел е преку пракса на добро владеење граѓаните да видат не само ветувања туку и реализација и да покажеме дека ВМРО-ДПМНЕ има сила енергија да ја води Македонија поинаку, а работата која ќе ја покажеме на локално ниво да биде дополнителен мотив граѓаните да ни ја дадат довербата на предвремените парламентарни избори и да покажеме дека Македонија може да успее, изјави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и градоначалник на Општина Аеродром, Тимчо Муцунски во „Заспиј ако можеш“ на Алфа ТВ.

– Како градоначалник создавам тим, луѓе кои соработуваат и сме мотивирани. Кренавме висок праг на очекувања и ние не сакаме да ги разочараме граѓаните. Затоа и имавме јавна презентација на буџетот, граѓаните да видат што ни е планирано, а сега останува да реализираме многу работи што сме ги ветиле и да бидеме фокусирани кон сите цели и реализација на се што сме ветиле, рече Муцунски.


Тој сепак додаде дека енергетската криза создава дополнителни проблеми, како и тоа што централната власт не ги зголемува дотациите со што градинките и училиштата се изложени на поголеми трошоци.

– Се соочуваме со многу сериозна енергетска криза поради која што Општина Аеродром ќе потроши околу 400.000 евра повеќе за електрична енергија од претходната година, а тоа е сума која би можела да оди во капитална инвестиција. Воедно зголемени се буџетите на министерство за образование и наука и министерство за труд и социјала, дотациите кои ги примаме за градинките училиштата се намалени за околу 20 милиони евра, рече Муцунски.

Тој додаде дека граѓаните очекуваат реализација и затоа добро е да знаат со што се соочуваат општините и дека поддршката од централната власт е на ниско ниво, а нашиот модел на локална самоуправа нема доволен степен на фискална децентрализација за општините да бидат целосно независни.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Во живо) Тешка сообраќајна несреќа во Радишани

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва околу…

Македонски автомобил падна во морето во Неа…

Автомобил со скопски регистарски таблички падна в…

Санкционирани 66 возачи во Ченто

Денеска (26.06.2022) во периодот од 10.00 до…

Петков: Скопје сега има избор за својата…

Скопје сега има избор за својата иднина,…

Удрен пешак на раскрсница кај Соборен храм

Денеска околу 18:30 часот беше удрен пешак…