Му се закани и Захариева: Ако Петков сака да го укине ветото, а Македонија не презема ништо, нормално ќе се зголеми притисокот

t

Ако премиерот Петков каже дека ќе го укине ветото, а Република Македонија ништо нема да преземе, нормално е притисокот да се зголеми. Тој е виновен за ваквите измешани сигнали, што произлегуваат од власт, коментира пратеничката на ГЕРБ и поранешна министерка за надворешни работи Екатерина Захариева.

Таа пред новинарите во Собранието одговори на прашање за говорот на претседателот Румен Радев на денешната трибина во Националниот палата на културата за добрососедските односи со РСМ. На неа претседателот рече дека се користат секакви механизми за притисок врз Бугарија да направи компромиси и да го укине ветото.

„Бев на оваа конференција. Ова не е изненадување, прашање е дали власта ќе подлегне на овој притисок. Значи, тие треба јасно да го претстават нашиот став и да немаат контрадикторни сигнали, бидејќи тоа ја ослабува бугарската позиција. Ако премиерот Петков им каже дека ќе го укине таканареченото вето без ништо да направи Република Македонија, нормално е притисокот да се зголеми. Така што вината е во измешаните сигнали што ги дава власта“, коментира Захариева.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шпански весник: Меси се враќа во Барселона?!

Шпанскиот спортски дневен весник „Diario sport“ пишува…

Вардар поразен од Целје: Струшкиот турнир има…

Струшкиот ракометен турнир кој летово се одржува…

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…

Утре е Преображение Господово: Ова се народните…

Православна црква и нејзините верници утре го…

Кина забрзано купува злато: Увозот најголем во…

Кина забрзано купува злато. Кина купила повеќе…