Објавено на:

Навални: Ми се закануваат уште 15 години затвор, можеби Путин потајно ме обожава..

t

Рускиот опозиционер Алексеј Навални изјави дека против него е покренато ново обвинение и дека му се закануваат дополнителни 15 години затвор.

„Што знам? Можеби Путин не ме мрази, можеби потајно ме обожава. Затоа сака да бидам скриен во подземен бункер и да ме чуваат доверливи луѓе, исто како него“, напиша Навални на Твитер.

Тој прашува „како поинаку да се објасни фактот дека не поминаа ниту осум дена од правосилноста на деветгодишната затворска казна, а веќе е покренато ново обвинение“.

„Излегува дека сум организирал екстремистичка група за поттикнување омраза кон функционерите и олигарсите. А, кога ме ставија во затвор, се осмелив да бидам незадоволен поради тоа, баш сум глупав и ги повикав граѓаните на протести. Можев да добијам уште 15 години затвор“, напиша Навални.

Според него, „тоа се уште 15 години во безбеден и стабилен бункер каде што ќе биде заштитен од изненадувањата и тешкотиите на слободниот живот во Русија“. (МИА)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бега од Русија? Основачот на “Путинка” добил…

Рускиот милијардер Василиј Анисимов, сопственик на компанијата за…

Русија одговори на санкциите: “Отсега Европа ќе…

Русија го отфрли воведувањето на западното ограничување…

Путин планира да го посети Донбас?!

Во саботата, руските трупи поразија три непријателски…

Зеленски не е задоволен од максималната цена…

Европската унија, Г-7 и Австралија се договорија…

Лукашенко: Белоруската и руската војска можат да…

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко на состанокот…