Објавено на:

Нагло купување на ориз по индиската забрана за извоз на пченица

t

Неочекуваната индиска забрана на извозот на пченица предизвика бран купување на ориз и невообичаени нарачки за испорака во наредните месеци, бидејќи стравувањата дека Њу Делхи исто така може да ја ограничи испораката на житото, рекле четворица извозници.

Во последните две недели, трговците потпишаа договори за извоз на еден милион тони ориз помеѓу јуни и септември и брзо стекнуваат акредитиви за да обезбедат испорака дури и ако Индија го ограничи извозот, велат изворите.

Бранот купувања се надоврза на испораките на приближно 9,6 милиони тони ориз од Индија оваа година, до рекордно ниво од 2021 година и може да ја намали достапноста на оризот до другите клиенти во текот на следните месеци.

„ Меѓународните трговци резервираа испораки за следните три до четири месеци и сите отворија акредитиви за да обезбедат континуитет на бизнисот“, рече Химаншу Агарвал, извршен директор на најголемиот извозник на ориз во Индија, Сатјам Балаџи.

Трговците обично потпишуваат договори за испорака во тековниот и следниот месец.

Агресивните набавки во Индија би можеле истовремено да ја намалат побарувачката за ориз од Виетнам и Тајланд, вториот и третиот најголем извозник во светот, кои се борат да се справат со ценовната конкуренција.

Индија го забрани извозот на пченица во мај, изненадувајќи ги пазарите бидејќи само неколку дена претходно објави дека планира да испорача рекордни количини на жито оваа година.

Текстот Нагло купување на ориз по индиската забрана за извоз на пченица е превземен од МАКФАКС.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Имаме па ќе даваме на други: Укината…

Владата на денешната 87. седница донесе одлука…

Цената на пченицата трипати пониска од брашното…

И кога нема доволно, откупната цената на…

Нагло порасна цената на пченицата откако Русите…

Цената на пченицата нагло порасна во понеделникот,…

Србија ја укина забраната за извоз на…

Владата на Србија денеска ја укина забраната…

Владата забрани извоз на пченица, брашно, пелети…

На предлог на Министерството за економија Владата…