Нагло порасна цената на житото!

t

Цената на житото на светските берзи се зголеми откако Русија во текот на викендот објави дека еднострано се повлекува од договорот за извоз на украинско жито преку Црното Море. Потегот на Кремљ создава загриженост дека повторно би можело да дојде до прекин на глобалното снабдување.

Во Чикаго, фјучерсите на пченицата се зголемија за 5,4 отсто до 8,73 долари за бушел ( бушел пченица = приближно 27 кг), што е нивно највисоко ниво од 14 октомври, но, барем засега, се уште е далеку од рекордот од март, кога цената скокна до 13,64 долари за бушел.

Фјучерсите на пченка додадоа 2,2 отсто на 6,96 долари за бушел, а сојата се најдов на 14,12 долари за бушел, што е раст од 0,8 отсто.

Москва се повлече од договорот за жито во саботата, поради напад со беспилотно летало на украинските сили врз руски цели на полуостровот Крим.

Киев возврати дека Кремљ бара изговор да го напушти договорот, а Вашингтон посочи дека Русија повторно се обидува да ја користи храната како оружје.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Добри вести: Се намалува цената на дизелот…

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и…

Нагло порасна цената на житото!

Цената на житото на светските берзи се…

Путин: Западот го ограби украинското жито

Русија не го започна конфликтот во Украина,…

Цената на нафтата падна под 100 долари…

Цените на нафтата благо пораснаа во средата…

Падна цената на нафтата на светските берзи:…

Цените на нафтата паднаа на 99 долари…