Надал: Федерер го достигна највисокото ниво, но Ѓоковиќ е најголемиот во историјата

t

Тони Надал беше составен дел од огромен дел од успесите кои ги оствари неговиот внук Рафаел Надал, но тој беше првиот кој ја „намириса“ опасноста и кој уште во далечната 2007-ма година најави дека Новак Ѓоковиќ ќе биде ривалот кој ќе треба да се победи.

15 години подоцна, српскиот тенисер е рекордер по бројот на освоени грен слем титули и во неделата во Њујорк стигна до 24-от трофеј, по што чичкото на Рафа призна дека се оди во прилог на Ноле кога е во прашање дебатата „најголем играч на сите времиња“.

– Новак Ѓоковиќ е голем шампион и ќе биде тешко да се достигне некогаш. Нема да биде тешко само за мојот внук, ќе биде тешко за било кој друг играч кој ќе дојде.

– Ѓоковиќ најверојатно е најголем играч на сите времиња. Тешко е да се одреди кој е најдобар во историјата, но ако мора да бирате, тогаш треба да се одлучите за Ѓоковиќ.

– Сите бројки одат во негова корист. Иако лично мислам дека Федерер повремено успеваше да достигне повисоко ниво на тенис од Новак, ако гледаме само по бројките, тогаш Ѓоковиќ е најдобар на сите времиња, – признава Тони Надал.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Како одговор на Ѓоковиќ „Голема Албанија“ на…

„Фејсбук“ профилот на Асоцијацијата на тениски професионалци…

Ѓоковиќ против Синер за најголемата награда во…

Новак Ѓоковиќ и Јаник Синер вечерва ќе…

Ѓоковиќ: Едвај се спасив – ме давеше…

Најдобриот тенисер на планетата, Новак Ѓоковиќ, се…

Ѓоковиќ лесно до осминафиналето на Мастерсот во…

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ вечерва го…

Калин Ивановски повторно со најдобар ранг на…

Најдобриот македонски тенисер Калин Ивановски повторно го…