Објавено на:

Надежта последна умира: Џонсон верува дека Украина ќе ги врати изгубените територии

t

Британскиот премиер Борис Џонсон за време на денешниот телефонски разговор со украинскиот претседател Володимир Зеленски му рекол дека верува оти украинската армија може да ја врати територијата освоена од руските сили, објави портпаролката на британскиот премиер.

Џонсон го информирал Зеленски за најновата британска воена опрема што ќе пристигне во Украина во наредните денови и недели.

Како што истакна портпаролката на британскиот премиер, опремата вклучува 10 самоодни артилериски системи и муниција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Полјански за воената операција на Русија: Можеме…

Полјански за специјалната операција: Може да биде…

Украина го зголемува воениот буџет

Украинскиот парламент одобри зголемување на трошоците за…

Земја, која со оружје помага друга земја,…

Професорот Љубомир Цуцуловски на Фејбук објави кратка…

Меѓународната на нозе: Британец, Швеѓанец и Хрват…

Уште пет странски платеници кои се бореле…

Донацијата за Украина нема да влијае на…

Три одлуки за донирање на воена помош…