Објавено на:

Над 1000 украински борци се уште се во челичарницата Азовстал

t

Од украинското раководство денеска соопштија дека повеќе од 1.000 украински војници, од кои многумина се ранети, се уште се наоѓаат останати во подрумите и скривниците на огромната фабрика за челик Азовстал во пристанишниот град Мариупол, што е под руска контрола.

-Повеќе од 1.000 украински војници остануваат во фабриката, изјави вицепремиерката Ирина Верешчук.

„Стотици се повредени. Има луѓе со тешки повреди на кои им е потребна итна евакуација. Со секој изминат ден ситуацијата се влошува”, додаде украинската вицепремиерка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лукашенко: Ако им треба помош на нашите…

Зборувајќи за време на државната посета на…

Еден гол му беше доволен на Интер…

Бранителот на пехарот во Купот на Италија,…

Заврши седницата на ИО на СДСМ: Еве…

(Интегрален текст од изјавата на Богданка Кузеска,…

(Видео) Грев е ова што ѝ го…

Грев е тоа што ѝ го прават…

(Видео) Ангелов ексклузивно за Инфомакс: На следните…

Доколку на наредните избори не добиеме 100%…