Објавено на:

Над 60% од граѓаните на Словачка се против прекин на испораката на нафта и природен гас од Русија

t

Над 60 отсто од населението на Словачка гласало против прекинот на испораките на гас и нафта од Русија, покажуваат резултатите од истражувањето спроведено од агенцијата Фокус за словачкиот ТВ канал „Маркиз“.

„62 отсто од испитаниците беа против прекинот на испораките на гас и нафта од Русија. Овој став е најчест кај гласачите на левичарските партии Република (93%), Курс – Социјалдемократија (82%), Глас – Социјалдемократија (69%) и „Ние – семејство“ (55%), се вели во коментарите. од анкетите на Фокус на резултатите.

Околу 25% од испитаниците се согласиле со исклучување на руската енергија во следните неколку години, дури и ако нивните цени се зголемат.

Уште 7% од испитаниците го поддржаа исклучувањето на нафтата и гасот од Руската Федерација оваа година.

Поддржувачите на партиите и движењата од десниот центар се подготвени да се откажат од горивото од Руската Федерација: партијата Прогресивна Словачка (26% засега и 34% за прекин на увозот во рок од неколку години), Движењето на обичните луѓе и независните поединци (16% и 45%, соодветно), Христијанско-демократското движење (12% и 38%), Партијата за слобода и солидарност (11% и 43%)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нова криза во најава: Индија планира ограничување…

Индиските власти планираат да ги продолжат ограничувањата…

Благ пораст на цените на нафтата на…

Цените на суровата нафта најверојатно ќе ја…

Многу дипломатски: Словачкиот МНР го oпцу Орбан,…

Словачка и Унгарија беа добри партнери во…

Левица: Вработени во општина Брвеница се професионалци…

Вработени во општина Брвеница се професионалци за…

Граѓаните на Словачка денеска гласаат за уставни…

Околу 4,5 милиони граѓани во Словачка имаат…