Објавено на:

Намалена казната на рускиот војник кој беше осуден на доживотен затвор во Украина

t

Апелацискиот суд во Киев денеска му ја преиначи казната на рускиот војник Вадим Шишимарин од доживотна казна затвор во 15 години.

На 23 мај 2022 година, Окружниот суд во Киев го осуди Шишимарин на доживотен затвор под обвинение за убиства на цивили во регионот Суми, пренесе ТАСС.

Тој беше првиот руски војник осуден во Украина од почетокот на руската специјална воена операција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Ако ја ограничат цената на нафтата…

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија…

Путин: Се решаваат проблемите на руската армија…

Рускиот претседател Владимир Путин, говорејќи за проблемите…

Ќе ги смири ли Ердоган Русија и…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави…

(Фото) Агенти на Службата за безбедност на…

Катедралната црква „Свето посредување“ во Бориспил во…

Пратениците изгласаа, Путин нека му ја мисли:…

Народните претставници на Бугарија почнаа да ја…